top of page

ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ

Прочетете тази информация преди да вземете решението за поръчка на вашият домашен любимец!

​

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

 

Чинчилата (Chinchilla laniger) е гризач от семейство Chinchillidae.Тя е бозайник и е най-интелигентния вид в семейството на гризачите. Достига дължина 23-38 см, а опашката варира от 8 до 15 см. Възрастнияt екземпляр тежи 500 - 800 гр, като женските обикновено са по-едри от мъжките. Козината най-често е гълъбово сива до бяла на коремчето, но съществуват много цветни мутации от чисто бяло до чисто черно.Тя е изключително гъста, като от един фоликул израстват над 50 косъма, за сравнение при хората те са само 1-3. Козината им е най-меката и пухкава в света, на квадратен сантиметър те имат по 20 000 косъма. Чинчилата няма нокти, за разлика от останалите гризачи. В природата живее на многобройни колонии. Активна е през нощта. Обитава естествени пещери и скални пукнатини.

ЧИНЧИЛАТА КАТО ДОМАШЕН ЛЮБИМЕЦ

 

Гальовна и доверчива към хората, тя е желан домашен любимец, но трябва да се има предвид, че правилното ѝ отглеждане изисква сериозни познания и усилия и е доста сложно в сравнение с това на другите гризачи. Козината и е толкова гъста, че не може да завъди бълхи или кърлежи. Те нямат пърхот, което ги прави подходящи за хора с алергия към други видове животни. Все пак е добре да се съобрази това, че те имат нужда от прашни бани и хранене със сено, което от своя страна би могло да бъде дразнител за алергични хора. Чинчилата е изключително социално животно и лесно ще се привърже към вас и ще ви приеме за свое семейство.

КЛЕТКА ЗА ЧИНЧИЛАТА

 

Клетката за чинчили трябва да е стабилна, обезопасена и достатъчно просторна, за да могат да се движат и скачат свободно. Чинчилите са отлични скачачи и могат да скочат до 1,5 метра височина. Вътре в клетката трябва да има дървена къщичка с размери около 30 х 20 х 30 см. Добре е да бъдат пускани от клетката за поне един час всеки ден или при всяка удобна възможност. Клетката се поставя в спокойна, проветрива среда, но в никакъв случай на течение. Температура над 25 градуса е трудно поносима за една чинчила,а над около 30 градуса може да бъде и фатална, не оставяйте клетката на пряка слънчева светлина. Въпреки, че те не миришат, клетката трябва да бъде почиствана основно поне веднъж седмично.

ПРАШНИ БАНИ

 

Чинчилите никога не се къпят във вода - само в пясък. Козината им е хигроскопична и водата може да я повреди. На пазара се предлага специализиран пясък за чинчили. Той е ситен и пресят с добавка на 10% талк. Чинчили, лишени от пясъчни вани и отглеждани при повишена влажност (не е добре да е над 40%), лесно се простудяват и може да загинат

 

ХРАНЕНЕ И ВОДА

 

Пелетите са основната храна за чинчилите. Повечето пелети се правят от люцерна, меласа, соево олио, овес, витамини и минерали, както и от пшеничен зародиш. Предлагат се пълноценни храни за чинчили на различни производители, като изборът винаги трябва да е на по-високия клас храна, състояща се само от пелети, а не микс от различни зърна, ядки и плодове! Важно е храната да е прясна, тъй като престоялите пелети губят хранителната си стойност. Освен пелети, чинчилата се храни и с ароматно сено. Тя трябва да има достъп до прясна вода за пиене. Допълнително на животните се дават дървени лакомства за гризане и острене на зъбите, както и минерални и солни блокчета, сепиева кост (за набавяне на необходимите калциеви и фосфорни соли и минерали).

РАЗМНОЖАВАНЕ

 

Полова зрялост чинчилите достигат на 6-8 месечна възраст, като до 10-12 годишна възраст могат да имат свое потомство. В природата раждат 1-2 пъти годишно, но в домашни условия - 2-3 пъти. Бременността продължава 111 дни. Женската ражда от едно до шест малки (най-често 2-3). На едноседмична възраст са способни за самостоятелно хранене, но периодът на кърмене продължава до навършване на 2-3 месеца. Не е добре бебето чинчила да се отделя от майката преди навършени поне 10 седмици или най-добре 12 седмици.

 

ЗДРАВЕ И БОЛЕСТИ

 

Нормалната телесна температура на чинчилата е 36-38 градуса по Целзий, а сърдечният ритъм е 100-150 удара в минута. С правилни грижи и подходяща диета чинчилата може да живее до 20 години, въпреки че средно живеят до 10-15 години. Ако вашата чинчила прояви липса на апетит, ако очите ѝ са замъглени или воднисти, ако козината ѝ опада, ако залита и равновесието ѝ е нарушено, вероятно тя е болна. Това означава, че е дошъл момента да потърсите квалифицирана помощ. Чинчилите са застрашени от топлинни удари, от микози, тении и други паразити, от вируси и стомашно-чревни смущения. При всеки потенциален симптом на заболяване, веднага заведете вашата чинчила на ветеринарен лекар. Не се опитвайте сами да диагностицирате и лекувате проблема, тъй като това може да бъде фатално за Вашия любимец.

bottom of page